SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA


 Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego” /KKK 1661/


  

Narzeczeni, na co najmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem zgłaszają się do księdza w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

 

Przychodząc na spotkanie należy przynieść ze sobą:

1. Dowód tożsamości

2. Świadectwo chrztu świętego ( z datą wystawienia do 6 m-cy)

3. Świadectwo Sakramentu Bierzmowania

4. Zaświadczenie o ukończeniu katechez przedślubnych

5. Świadectwo ukończenia religiiz ostatniej klasy szkoły średniej

6. Dane świadków sakramentu (imię i nazwisko,wiek, adres zamieszkania)

7. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku "ślubu konkordatowego") - uwaga zaświadczenie ważne tylko 3 miesiące. Osoby, które mają już ślub cywilny, a pragną zawrzeć ślub kościelny zamiast zaświadczenia do powyższych dokumentow dołączają Odpis Skrócony Aktu Małżeństwa.

 

W Polsce wymagany jest także udział w 3 dniach skupienia dla narzeczonych.

Narzeczeni powinni przystąpić dwa razy do spowiedzi przedślubnej; ok. 1 m-ca przed terminem ślubu i w tygodniu poprzedzającym ślub. 

Narzeczeni przychodząc na spotkanie muszą podać nazwę parafii, na terenie której pragną zawrzeć związek małżeński i uzgodnić termin ślubu z księdzem proboszczem. 

Narzeczeni przychodząc na spotkanie muszą podać nazwę parafii, na terenie której pragną zawrzeć związek małżeński i uzgodnić termin ślubu z księdzem proboszczem. 

 

Sakrament Małżeństwa udzielany jest zazwyczaj w soboty.